Fal ve Çeşitleri

   İnsanların genellikle geleceği öğrenmek ve bilmek açısından büyük merakı vardır. Fala inanma falsız kalma sözü oldukça bilinen bir sözdür, inanmadıklarını söy­leyenler bile zaman zaman fallarına baktırmaktan kendilerini alamazlar. Sosyete falcıları olduğu gibi turistik tesislerimizde bile falcılar yer almaktadır.Hatta bazı ünivrsitelerimizin bahar şenlikleri organizasyonlarında tarot falcılarına rastlamak mümkün olmaktadır.

    Fala baktırmanın bilgi ve öğrenimle ne yalandan nede uzaktan bir ilişkisi yoktur. En aydın kişilerin, en bilge kişilerin bile zaman zaman falcıların kapılarını aşındırdıkları kaçınılmaz gerçekler arasındadır. Çünkü geleceği, yalan da olsa bilmek  insanın önünde açılan bir umut kapısı, kimi zaman motive edebilen bir fiildir. Fallar arasında en eğlenceli ve yaygın olanı kahve falı ve tarot falıdır. Hemen hemen konuk olarak git­tiğiniz her evde, kahvesini içtikten sonra fincanı kapayan ve fal bakan birinin olup olmadığını soran kişilere rastlarsınız. Elbetteki bütün bu kişiler tüm geleceklerini fala bağlamamışlardır.

   Kahve falı ve tarot falı genellikle bayanlar arasında sıkça rastlanan bir faldır. Kadınlar aralarında hemen hemen her zaman fa­la bakanlar ve baktıranlara rastlamak mümkündür.

    Tarihten günümüze kadar, insanoğlunun fala bakmak için kullandığı yöntemlerin, araç ve ge­reçlerin hepsini yazmaya kalkışırsak sayfalar dolusu kitaplar tutacağından eminim. Biz daha çok günümüze kadar gelmiş ve belli başlı fal türlerini, batıl inançların  kalıcı olanlarından örnekler verelim.

  İnsanlar fal aracı olarak o kadar çok şey kullan­dılar ki örneğin; Kuşlardan , Kemiklerden, Zarlardan , Domino Taşlarından,  Renklerden , Taşlardan, Baklalardan ve  daha neler nelerden yararlandılar.

Özellikle geçtiğimiz yüz yılda fal kültürü insan vücudunun belli hareketlerini ve karakteristik vücut şekillerini inceleyerek bir nevi karakter ve davranış analizi yaptılar. Şimdi geçmişten günü­müze gelen bazı fal çeşitlerini sunacağız.

Kahve falı, Kahve tabağı falı, Domino falı, Zar falı, Niyet falı, Nohut ve bakla falı, Tütsü falı, köz falı, Kurşun falı, Bakla falı, Horoz falı, buğday falı, Kumalak falı, Ayna falı, Kağıda nokta falı, Duman falı, Bardak falları, Beden falı, El falı, Çiçek falı, Çay falı, İskambil falı, Yıldızname falı, Tarot falı, Kum falı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir